Badanie ENG i EMG

 

Badanie elektroneurograficzne oraz elektromiograficzne

Na czym polega badanie ENG (elektroneurograficzne)?
W badaniu ENG ocenia się przewodnictwo w nerwach obwodowych. W tym celu nakleja się na kończynę dwie elektrody i stymuluje odpowiednie punkty prądem uzyskując w ten sposób odpowiedz z badanego nerwu.

Na czym polega badanie EMG (elektromiograficzne)?
W badaniu elektromiograficznym ocenia się funkcję mięśni przy pomocy elektrody igłowej. Elektroda igłowa wkłuwana jest prostopadle do mięśnia. Następnie wykonuje się ok 20 wkłuć w danym mięśniu i ocenia się jego czynność w spoczynku, przy niewielkim wysiłku oraz przy maksymalnym skurczu mięśnia.

Czy badanie elektroneurograficzne i elektromiograficzne jest bolesne?
Większość pacjentów znosi badanie bez większych problemów. Prąd stosowany do stymulacji ma niewielkie natężenie maksymalnie do 100 mA. Elektroda igłowa jest cienka i zazwyczaj jej wkłucie nie jest bolesne.

Jak należy przygotować się do badania ENG/EMG?
Przed badaniem należy dokładnie umyć badana kończynę. Nie należy używać maści i kremów w obszarze który ma być zbadany. Nie ma ograniczeń co do spożywanych przed badaniem posiłków.

Jakie są przeciwwskazania do badania ENG/EMG?
Przeciwwskazaniem do badania jest wszczepiony rozrusznik serca oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych takich jak warfin i acenokumarol. Jest możliwość zbadania tych chorych po przestawieniu ich na leczenie heparyna drobnocząsteczkowa.

Czy badanie ENG/EMG można wykonywać u ciężarnych?
Badanie ENG/EMG można bezpiecznie wykonywać u ciężarnych.

Jakie choroby można diagnozować przy pomocy badania ENG/EMG?
Przy pomocy badania ENG/EMG można diagnozować następujące zespoły chorobowe: mononeuropatie takie jak: zespół cieśni nadgarstka, uszkodzenia nerwu łokciowego, promieniowego, strzałkowego, piszczelowego, udowego uszkodzenia splotu barkowego, uszkodzenia splotu lędźwiowo – krzyżowego, polineuropatie, uszkodzenia korzeniowe czyli radikulopatie, stwardnienie zanikowe boczne, miastenia, tężyczka a także wiele innych rzadszych zespołów chorobowych takich jak miopatie, miotonie.

Jak długo trwa badanie ENG?
Zazwyczaj czas wykonania tego badania nie przekracza 30 minut.

Czy po badaniu ENG?EMG występują powikłana?
Po badaniu nie występują powikłania. Badanie można wykonywać wielokrotnie u osób w każdym wieku.

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka spowodowany jest uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Główne objawy choroby to : mrowienie w nadgarstku i okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego, dolegliwości bólowe, zaniki mięśni kłębu kciuka, osłabienie chwytu, utrudnione zaciskanie ręki w pięść, wypadanie trzymanych w dłoni przedmiotów. Objawy najczęściej występują w nocy, nasilają się po uniesieniu ręki a zmniejszają się po jej opuszczeniu.

Czym charakteryzują się uszkodzenia nerwu łokciowego?
Nerw łokciowy najczęściej uszkodzony jest w odcinku przechodzącym przez łokieć tzw zespół kanału łokciowego. U chorych występuje osłabienie i zanik mięśni kłębiku. Częste są parastezje palców IV i V ręki , szczególnie nasilone podczas zginania ręki w stawie łokciowym.
Nerw łokciowy może być także uszkodzony na wysokości nadgarstka tak zwany zespół kanału Guyona spowodowany najczęściej przez gangliony, urazy, wady anatomiczne. Objawami choroby są także zaburzenia czucia i ruchu w zakresie unerwienia przez nerw łokciowy.

Czym objawia się teżyczka?
Tężyczka jest chorobą wywołana spadkiem magnezu i wapnia. Objawia się zmęczeniem, mrowieniem i drętwieniem szczególnie palców, skóry okolicy ust, języka, bólami głowy, niespecyficznymi zaburzeniami widzenia, kołataniem serca. Do diagnostyki tej choroby służy próba tężyczkowa. Badanie polega na wprowadzeniu elektrody igłowej do mięśnia międzykostnego grzbietowego pierwszego i rejestracji wyładowań typu multipletów.

Co kryje się pod pojęciem polineuropatii?
Jest to zespół uszkodzenia nerwów obwodowych. Najczęstsze przyczyny to choroby zakaźne, toksyny, cukrzyca, alkoholizm, niedobory witamin szczególnie witaminy B12, choroby autoimmunologiczne, uwarunkowania genetyczne. Główne objawy to zaburzenia ruchowe takie jak wiotki niedowład mięśni z ich zanikiem, opadanie rąk i stóp., zaburzenia czucia dotyczące zazwyczaj części ciała zakrytych rękawiczkami i skarpetkami, zaburzenia zwieraczowe, objawy autonomiczne.

Czym jest choroba zwana porażeniem sobotniej nocy?
Choroba spowodowana jest porażeniem nerwu promieniowego. Zwana jest tak, gdyż do tego typu porażenia sobotniej nocy dochodzi po nagłym zaśnięciu, często pod wpływem alkoholu. W wyniku prażenia prostowników dochodzi do wystąpienia tak zwanej ręki opadającej.

Na czym polega badanie transmisji nerwowo-mięśniowej (próba miasteniczna-RNS, próba nużliwości, próba męczliwości)?
To badanie ma na celu ocenę przewodnictwa nerwowo- mięśniowego, przy pomocy stymulacji serią supramaksymalnych bodźców. Ocena wielkości amplitud 4:1 pozwala na wykrycie zaburzeń przewodnictwa nerwowo- mięśniowego w przebiegu np. miastenii.